Ponořte se do říše fantazie, originality, alegorie, mystérií a minulosti a udělejte si výlet do masopustní Prahy. Během bohémského festivalu Carnevale Praha objevíte úplně nový svět. Lidové veselice s maškarními kostýmy na vás čekají i v českých, moravských a slezských regionech…
Dlouholetá tradice a všudypřítomné oslavy
Pražský karneval není žádným nováčkem. Navazuje na historické výpravné alegorické slavnosti, pořádané na území Čech od období středověku, které se každoročně opakovaly až do nedávné minulosti. Bohemian Carnevale je znovuzrozením tohoto fenoménu oslavujícího fantazii a lidskou radost. Letos se budou Pražané a karnevaloví hosté veselit od 25. února do 9. března 2011. Slavit se bude takřka všude. Karnevalový rej bude k vidění jak pod širým nebem, na veřejných prostranstvích, tak v palácích, muzeích či restauracích a hotelech.
Kde sehnat masku a kam se vydat
Aby vaše ponoření do říše fantazie bylo naprosto dokonalé, je třeba se akcí zúčastnit v kostýmu. Půjčit či zakoupit originální kostým si můžete přímo v Clam – Gallasově paláci v bohémské půjčovně Budoir na Husově ulici v centru Prahy. Zde se také 5. března odehraje asi největší událost pražského karnevalu – Crystal Ball, velký barokní ples v maskách. Na některé karnevalové akce budete mít v maskách dokonce vstup zdarma, ať už jde o pražské věže, či Muzeum Karlova mostu. Pokud jste věční romantici, rozhodně byste si neměli nechat ujít i karnevalovou plavbu masek po řece Vltavě. V některých restauracích budou servírovat i karnevalové menu. Nejaktuálnější informace o vstupenkách, kostýmech a akcích se dozvíte na www.carnevale.cz.
Masopust s puncem UNESCO
České tradiční masopustní veselice ocenilo v listopadu 2010 i UNESCO. Na listinu světového nehmotného dědictví byl totiž zapsán masopustní průvod z Hlinecka v Pardubickém kraji. Ve zdejších vesnicích Vortová, Studnice, Hamry nebo v Blatnu se tento průvod udržuje podle etnografů již 200 až 250 let. Kroje, masky a rituály se za celou dobu téměř nezměnily. Masopustní průvod představuje skupina hezkých maškar v červených barvách a škaredých maškar v černých barvách. Letos půjde průvod 26. února, těšit se můžete například na kominíky, medvěda s medvědářem, kobyly a Turky.
Mečový tanec v Bílých Karpatech
Originálně oslavíte masopust i ve východomoravském Strání v Bílých Karpatech. Masopustu tu ale říkají fašank. U příležitosti fašanku se tu každoročně sjíždějí folklórní soubory z celé České republiky i zahraničí. Masopustní tanec s meči tu podle starých legend dříve tančili zdejší zbojníci. Dnes tančí mečový tanec Pod šable v jednom kruhu vždy pět fašančárů a jeden gazda s dřevěným rožněm. Tanec s ozdobenými meči se tančí vždy uvnitř navštíveného domu a gazda na dřevěný rožeň napichuje slaninu a přivazuje darované lahve slivovice a klobásky. Fašančáři budou obcházet stránické chalupy na masopustní neboli fašankové úterý, tedy 8. března.
Masopustní rej na Domažlicku
Lidové veselice s průvody masek doprovázené lidovými muzikanty s heligonkami, akordeony a kytarami najdete i na opačném konci Česka, v západočeském regionu Chodsko. Nejvyhlášenější a nejrozsáhlejší oslavy se konají čtyři poslední masopustní dny v Postřekově, ale v komornějším provedení prakticky v každé zdejší vsi.
Masopust ve skanzenu a pohádka pro vaše chuťové buňky
Oslavy masopustu pořádá i Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. Kromě tradičního průvodu masek a pestrého folklorního průvodu tu potěšíte i své chuťové buňky. První masopustní sobotu (26.2.) se tu totiž bude už po čtrnácté soutěžit o nejlepší valašskou klobásku a po čtvrté o nejlepší valašskou tlačenku.
Masopust ve městech
Atmosféra masopustu na vás dolehne nejen na českém venkově, ale také v českých městech. Druhé největší město České republiky Brno připravilo k masopustu dokonce tematickou výstavu nazvanou Bály, plesy, masopusty. Navštívit ji můžete v Moravském zemském muzeu v Paláci šlechtičen. Na výstavu naváže 22. března průvod masopustních alegorických vozů. Performance začíná ve 14. 00 na Náměstí Svobody v Brně. Masopustní průvody potkáte zcela určitě také v UNESCO městech. Každoročně prochází průvody masek Českým Krumlovem nebo Telčí.