Ke stěžejním akcím letní sezony v Městském muzeum a galerii Hlinsko bezesporu patří tradiční výstavy Výtvarného Hlinecka pořádané ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Pro jeho 52. ročník připravujeme reprezentativní soubor děl významného malíře Beneše Knűpfera (1844 – 1910). Expozice představí plátna stejně jako v loňském roce v samostatných tematických oddílech. Podstatnou část výstavy zaplní díla z depozitářů Národní galerie v Praze, expozici doplní a oživí unikátní kousky ze soukromých sbírek a Západočeské galerie v Plzni.
Výstavy Výtvarného Hlinecka, zařazené do programu Tvář Pardubického kraje, se konají za podpory Pardubického kraje pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Mgr. Radko Martínka a starostky města Hlinska PhDr. Magdy Křivanové.
Koncepce výstavy a tvorba katalogu je po léta v nejlepších rukou PhDr. Šárky Leubnerové, ředitelky Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze.
Beneš Knűpfer se narodil v myslivně ve Frýdštejně u Sychrova. Jeho otec byl nejprve polesným na sychrovském panství Rohanů, později správcem jejich paláce na Malé Straně v Praze, ve volném čase se jako diletant věnoval malování.
Malířské nadání Beneš Knűpfer projevoval od útlého mládí a přivydělával si malbou vývěsních štítů obchodů. V letech 1865 – 1870 navštěvoval pražskou Akademii jako mimořádný žák Antonína Lhoty a jako žák J. M. Trenkwalda. V letech 1870 – 1878 studovat na Akademii v Mnichově u Alexandra Raaba, Alexandra Wagnera a Karla Theodora von Piloty. Ke konci studia se podílel na výzdobě mnichovské radnice, kterou vedl jeho učitel Piloty.
Roku 1879 odcestoval z Mnichova na dvouleté římské stipendium, které si prodloužil a zůstal v Římě natrvalo. Zde se datuje převrat v jeho umělecké tvorbě. Stává se výhradně malířem moře. Knűpfer miloval Řím, miloval moře, viděl je jen krásné, nádherné. Specializoval se na krajiny oživené postavami rybářů, mnichů, amorků, nymf a víl, ale především na maríny. Byl mistrem mořské krajiny, dovedl zachytit náladu vzduchu, lesk vody a její průsvitnost i pohyb v ní s postavami bájných mořských bytostí. V jeho fantazii nemají místo strašidla, bizardní skřítkové a zlí netvoři. Jeho rusovlasé krasavice jsou oslňující, půvabné, vnadami okouzlující ženy. Ne démonky s omračujícím, zdrcujícím pohledem. Jeho fantazie nepřichází z germánských lesů, ale přichází z našich pohádek o vílách hravých, svůdných, laškovných a ne strašidelných nestvůrách.
S Prahou nepřestal udržovat spojení a roku 1891 ji navštívil a opět 1897 v ní krátce pobýval. V roce 1909 přijel do Prahy a zorganizoval úspěšnou výstavu svých prací ve dvoraně Domu umělců. V následujícím roce znovu přijel do Prahy, aby zde uspořádal další výstavu, tentokrát v Topičově domě na Národní třídě. Pod vlivem jejího neúspěchu při cestě parníkem Wiliam z Rjeky do Ancony spáchal sebevraždu skokem do moře.
Srdečně Vás zveme vernisáž dne 24. června 2011 v 17 hodin. Výstava potrvá do 4. září 2011. Otevírací doba: úterý – neděle 9 – 12, 13 – 17 hodin.
