Traband

Home » Kalendář akcí » Traband

Koncert emo - eko - ezo - ero - dechno - world kapely. Traband vznikl jako trojčlenná kapela kolem textaře, zpěváka a kytaristy Jardy Svobody. Z prvních let Trabandu pochází i název - zkomolenina slovního spojení trio-band (tříčlenná kapela), jako parodie na automobil Trabant (a odtud jsou odvozeny i názvy členů kapely tzv. „trabanditů“). Skupina se bere, jako rocková, ale sami tvůrci svůj zvláštní... celý popis

Koncert emo - eko - ezo - ero - dechno - world kapely. Traband vznikl jako trojčlenná kapela kolem textaře, zpěváka a kytaristy Jardy Svobody. Z prvních let Trabandu pochází i název - zkomolenina slovního spojení trio-band (tříčlenná kapela), jako parodie na automobil Trabant (a odtud jsou odvozeny i názvy členů kapely tzv. „trabanditů“). Skupina se bere, jako rocková, ale sami tvůrci svůj zvláštní žánr označují, jako „dechno“, smíšenina dechové muziky a techna, což také odpovídá dlouhým mezihrám s bicími a žesťovými nástroji. Za mnoho let působení, koncertování a nahrávání se v kapele vystřídala řada členů, Traband navíc spolupracoval s mnoha osobnostmi - např. bratři Formanové, Václav Koubek, na saxofon si s kapelou zahrál herec Vladimír Javorský. Turné a koncerty zavedly kapelu například do Švýcarska, Maďarska, Francie, Japonska nebo Řecka.

S kompletně novým repertoárem a s novým zvukem se začal Traband objevovat od počátku roku 2007. Divoké dechno načas ustoupilo do pozadí a nové písně se nesou spíše na klidnějších lyrických vlnách. Po všežravém období, kdy si trabandité přisvojovali takřka jakýkoli hudební styl, přichází snaha rozhlédnout se v domácí krajině. V tomto roce kapela obdržela cenu Hudební Akademie Anděl v kategorii Folk&Country za album Přítel člověka. Jeho tvrdším a syrovějším pokračováním je album „Domasa“ (2010), se kterým se Traband vrací ke své rockové podobě. Přesto kapela obdržela i za toto album dalšího Anděla 2010 v kategorii Folk & Country. V nezměněné sestavě natočila album Neslýchané (2011), které se zaměřuje na osudy a příběhy lidí, postaviček a figurek ulice. Patříte-li mezi fanoušky této originální kapely, pak je zde pro vás dobrá zpráva. V rámci studentského festivalu Artsy Fartsy a Hlinecké Duhového léta vystoupí kapela na návsi hlineckého Betléma.