Výchozím materiálem pro přípravu výstavy se stala ta část hlinecké kroniky, kterou Alois Chalupa věnoval první válce. V úvodu nám pisatel přibližuje podhoubí blížícího se světového konfliktu. V další části kroniky pak podrobně popisuje průběh války a její vliv na život v Hlinsku ve všech jeho oblastech. Z napsaného vyplývá, že opravdu všichni byli ve válce …
Život ve městě je na výstavě přiblížen prostřednictvím dobových fotografií, listinného materiálu (vyhlášky, výzvy, chlebenky a další –enky-, plakáty, dopisnice, vzpomínky na bitvu u Zborova) a trojrozměrných předmětů, darovaných muzeu bývalými vojáky a legionáři (vojenské helmy, zbraně, uniformy, vyznamenání, jezdecká sedla, modlitební knížka atd.).
Prostřednictvím alba Československé legie ve Francii – Malířské dokumenty – se návštěvníci seznámí s památnými místy odboje. V roce 1919 byli vysláni do Francie Památníkem Odboje čeští malíři: V. Beneš, O. Nejedlý, legionář Harna, kteří podle plánu vypracovaného Františkem Kupkou zobrazili všechna pro legionářskou historii památná místa.
Na výstavu, díky laskavosti majitelky, byla zapůjčena ruská legionářská uniforma Františka Tobiáše, který bojoval po boku Ludvíka Svobody (v letech 1968 až 1975 prezident ČSSR). Výstava je prostorově omezena, nebylo možné prezentovat větší množství sbírkového materiálu, a proto je návštěvníkům připraven k nahlédnutí i důkladnějšímu prostudování přepsaný text o světové válce z pera kronikáře Aloise Chalupy.
Těšíme se na vaši návštěvu.
Otevřeno: úterý až pátek 9 – 12, 13 – 16 hodin.
Návštěvy mimo otevírací dobu je třeba si domluvit předem.
Jana Vašková, MMG Hlinsko


