Chrudim ve spárech říšské orlice

Home » Kalendář akcí » Chrudim ve spárech říšské orlice

Vernisáž 26. 3. 2015 v 17 hodin. Cílem výstavy je v několika tematických okruzích poskytnout vhled do osudů města a jeho obyvatel v době nacistické okupace státu. Tak jako jinde, i zde došlo k omezování pohybu určitých složek obyvatelstva, především Židů, oklestěny byly otevírací doby restauračních zařízení a vůbec celkově byla vydána řada omezujících nařízení. Neopominutelné je také to, že nastala... celý popis

Vernisáž 26. 3. 2015 v 17 hodin.

Cílem výstavy je v několika tematických okruzích poskytnout vhled do osudů města a jeho obyvatel v době nacistické okupace státu. Tak jako jinde, i zde došlo k omezování pohybu určitých složek obyvatelstva, především Židů, oklestěny byly otevírací doby restauračních zařízení a vůbec celkově byla vydána řada omezujících nařízení. Neopominutelné je také to, že nastala doba nedostatku mající svůj odraz v zavedení potravinových lístků. Významné průmyslové podniky, jako Wiesnerova strojírna, byly podřízeny válečné výrobě a německý kapitál začal tvořit významnou složku protektorátního hospodářství. Výstav věnujících se tématu druhé světové války je především v letošním roce celá řada, z tohoto důvodu se muzeum tematicky zaměřilo především na Chrudim a její specifika. Vedle obecnějších událostí, jako byly zásahy okupační správy do fungování města, osudy průmyslu či omezení kulturního života, se zde dozvíte řadu informací o chrudimských specifikách a jedinečnostech. Neméně zajímavé jsou vystavené exponáty, především německá výzbroj a výstroj či modely letadel. Vzhledem k tomu, že se v době příchodu německé armády nacházelo u města rozestavěné letiště, není nijak překvapující, že se stalo jedním z jejích hlavních cílů. V průběhu války bylo postupně dobudováno a sloužilo řadě leteckých jednotek. Od počátku sloužilo škole leteckého výcviku a později dokonce bombardovacím a stíhacím eskadrám. Mezi další chrudimská specifika patří rok 1943. Na toto léto připadlo 150. výročí narození významného chrudimského rodáka a vynálezce Josefa Ressela. Okupační správa se chopila tohoto jubilea jako příležitosti, jak demonstrovat velikost německého národa. Přivlastnila si jeho osobu a prezentovala tak jeho úspěchy a vynálezy jako produkt německého génia a oslava se tedy stala manifestací německého národa. To a mnohem více se dozvíte na výstavě nazvané „Chrudim ve spárech říšské orlice“.

Doprovodný program:

Čtvrtek 26. března 2015 od 17:00 slavnostní zahájení obohacená o ukázku československých uniformovaných složek (Četnická pátrací stanice Pardubice) a představitele německé okupační armády (Garda města Hradce Králové).

Čtvrtek 16. dubna 2015 od 17:00 - Chrudim za druhé světové války
Poutavá přednáška zaměřená na události spojené s Chrudimí za druhé světové války. Dozvíte se mimo jiné bohaté informace o příchodu okupantů, plánovaném německém sídlišti, zdejším vládním komisaři, nacistických Resselových oslavách, odboji i kolaboraci, válečné výrobě, bombardování a konečně také o konci války v květnu roku 1945.
Mgr. Ivo Šulc

Úterý 28. dubna 2015 od 17:00 - Chrudimské letiště ve službách Luftwaffe
Obsahem přednášky bude představení využití chrudimské letecké základny ve výcvikovém systému Luftwaffe a následné zapojení letiště do operační činnosti Luftwaffe na konci války.
Zástupci sdružení JaPo