Epizoda 1 (Sbírka ateliéru sochařství VŠUP)

Home » Kalendář akcí » Epizoda 1 (Sbírka ateliéru sochařství VŠUP)

ateliér Edith Jeřábkové a Dominika Langa, laureáta Chalupeckého ceny Vernisáž s hudbou 26. března 2015 v 17:00 2. patro Jaké je muzeum pro 21. století? Jak se mění muzejnický pohled v závislosti na závislostech doby? V 19. století se muzejníci snažili vytvářet celkové pohledy na lidskou činnost a národ, nyní se revidují starší konstrukce a doplňují fragmenty bez ambicí a perspektiv na zahlédnutí celku... celý popis

ateliér Edith Jeřábkové a Dominika Langa, laureáta Chalupeckého ceny
Vernisáž s hudbou 26. března 2015 v 17:00 2. patro

Jaké je muzeum pro 21. století? Jak se mění muzejnický pohled v závislosti na závislostech doby? V 19. století se muzejníci snažili vytvářet celkové pohledy na lidskou činnost a národ, nyní se revidují starší konstrukce a doplňují fragmenty bez ambicí a perspektiv na zahlédnutí celku, utopické představy z velké části mizí. Společné vedení ateliéru konceptuálním sochařem a teoretičkou dává tušit velmi koncepční a hloubkový ponor do tématu sochařství, který je vyjádřen metaforou Základní kámen a jeho stín. Sochařství dnes existuje v rozšířeném poli mezi krajinou a architekturou, ale potýká se s nedostatkem společenské poptávky. Jako kdyby bylo hrdinskou disciplínou. Mizí epos, mizí hrdinové a socha se stává objektem, instalací, akcí, environmentem – nebo sbírkou. Sbírka ateliéru sochařství UMPRUM je živá, otevřená a proměnlivá suma předmětů, tvarů a materiálů. Sbírka je ale vždy odvislá od příběhu, který díky ní chceme vyprávět. Při vzniku muzeí v 19. století šlo o příběh města a národa, zanikajících řemesel. Jaké budou příběhy, sbírky a tvary 21. století?
Výstava Epizoda 1 pracuje s časovým posunem (díky Tisíciletému sokolu ze Star Wars) zájmem o materiály, jejich strukturu a charakteristiku a zároveň je pohledem mladých lidí na muzejní sbírky a jejich představení veřejnosti.