Bramborová sobota

Home » Kalendář akcí » Bramborová sobota

Program je připomínkou tradice pěstování brambor na Českomoravské vrchovině. Připravujeme ho ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě, díky tomu se mohou všichni zájemci na Veselém Kopci dozvědět spoustu zajímavého o pěstování, šlechtění, uskladnění i použití brambor. Od 10 do 15 hodin mohou návštěvníci ochutnávat bramborová jídla připravená podle tradičních lidových receptů... celý popis

Program je připomínkou tradice pěstování brambor na Českomoravské vrchovině. Připravujeme ho ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě, díky tomu se mohou všichni zájemci na Veselém Kopci dozvědět spoustu zajímavého o pěstování, šlechtění, uskladnění i použití brambor.

Od 10 do 15 hodin mohou návštěvníci ochutnávat bramborová jídla připravená podle tradičních lidových receptů. Jedli jste už někdy krupičník, placky, šišky, lepenici, patro? Jejich chuť si můžete na Veselém Kopci připomenout. Navíc můžete okusit různé odrůdy brambor od předního českého pěstitele a přesvědčit se o tom, jaký je mezi bramborami rozdíl. Přímo na místě si také můžete od českého pěstitele brambory koupit či objednat.

Pro šikovné děti a jejich rodiče bude připravena malá dílna, v níž si budete moci zhotovit hračku z brambor tak, jak to dělaly děti v minulosti. Nebude chybět ani ohníček z bramborové nati a v něm pečené brambory. K dobré náladě přispějí svými písničkami Zpívající heligonky z Pardubic a vystoupení folklorních souborů Vysočan a Vysočánek z Hlinska. Speciální bramborová jídla bude vařit i Hospoda Na vejměnku přímo v areálu muzea.

Straší nás sedláci, straší,

že budou brambory dražší,

neboj se, můj milej synu,

máme jich na celou zimu.