Masopustní dopolední tvoření

Home » Kalendář akcí » Masopustní dopolední tvoření

Pod názvem masopust (nebo také maškara, končiny, fašank, ostatky) se skrývá celé období od Tří králů až do začátku postní doby, tedy do úterý před tzv. Popeleční středou. Nejde přímo o církevní svátek, ale byl zařazen do církevního kalendáře, takže jeho termín se určuje podle data Velikonoc. Oslavy masopustu byly vždy společenskou záležitostí. Je to období hodování, veselí, svateb, tanečních zábav... celý popis

Pod názvem masopust (nebo také maškara, končiny, fašank, ostatky) se skrývá celé období od Tří králů až do začátku postní doby, tedy do úterý před tzv. Popeleční středou. Nejde přímo o církevní svátek, ale byl zařazen do církevního kalendáře, takže jeho termín se určuje podle data Velikonoc.

Oslavy masopustu byly vždy společenskou záležitostí. Je to období hodování, veselí, svateb, tanečních zábav, zabijaček. Prapůvod těchto oslav sahá daleko do minulosti. Často jsou dávány do souvislosti se starověkými slavnostmi (bakchanáliemi).

Se zábavou souviselo i dobré jídlo a pití. Masopust vrcholí ke konci svého období tzv. Tučným čtvrtkem, Taneční nedělí, Maškarním úterým. K těmto dnům patří, jak již lidový název napovídá, pečeně, klobásy, smažené pečivo, především koblihy nebo boží milosti, pivo i něco ostřejšího.

Vyvrcholením masopustu bylo úterý, kdy se pořádaly průvody masek.

V pátek 1. 2. 2019 se budeme na masopustní průvod připravovat i v Regionálním muzeu v Chrudimi. Během dopoledne si návštěvníci vyrobí tradiční čepice, jejichž předlohou jsou tradičního masopustní masky na Hlinecku. Protože karneval je vlastně totéž co masopust (carnem levare = maso pryč) máme připravenou i výrobu karnevalových škrabošek a to pro děti i dospělé.