Marek Eben v Labyrintu světa

Home » Kalendář akcí » Marek Eben v Labyrintu světa

Petr Eben (1929-2007), skladatel, klavírista, varhaník, pedagog a publicista, zanechal po sobě rozsáhlé kompoziční dílo osobitého stylu. Umění improvizace (schopnosti zpaměti rozvíjet určitou hudební myšlenku v daném okamžiku bez předchozí přípravy) bylo součástí Ebenovy koncertní aktivity. Když koncem šedesátých let pořádala Lyra Pragensis cyklus večerů s duchovní tematikou, doprovázely je Ebenovy... celý popis

Petr Eben (1929-2007), skladatel, klavírista, varhaník, pedagog a publicista, zanechal po sobě rozsáhlé kompoziční dílo osobitého stylu. Umění improvizace (schopnosti zpaměti rozvíjet určitou hudební myšlenku v daném okamžiku bez předchozí přípravy) bylo součástí Ebenovy koncertní aktivity. Když koncem šedesátých let pořádala Lyra Pragensis cyklus večerů s duchovní tematikou, doprovázely je Ebenovy varhanní improvizace. Poslední z nich byly na vybrané pasáže z díla Jana Amose Komenského (1592-1670) Labyrint světa a ráj srdce. V roce 2002 pak dostaly definitivní psanou podobu.

Ačkoliv Komenského dílo vzniklo téměř před čtyřmi sty lety, čas mu neubral na aktuálnosti. Poutník, který prochází labyrintem světa, nenachází v něm nic potěšujícího a obrací se k svému Bohu ve svém srdci. To, co mě na Komenského postoji nejvíc dojímá, je jeho neúnavná práce pro zlepšení tohoto světa. V tom může být příkladem i pro naši současnost: zachovat si vlastní kritický pohled a odstup od tohoto světa, ale všechny své síly věnovat jeho zlepšení. (P. Eben)
Marek Eben, herec, moderátor, skladatel a zpěvák, je synem Petra Ebena a synovcem skladatele Ilji Hurníka. Je oblíbený televizní moderátor např. soutěže StarDance, velmi populární jsou jeho rozhovory s osobnostmi Na plovárně. Vystudoval hudebně-dramatický obor Pražské konzervatoře a z jeho divadelních angažmá jmenujme Studio Ypsilon, pro něž vytvořil rovněž hudbu k inscenacím. Spolu s bratry Davidem a Kryštofem spolupracuje ve skupině Bratři Ebenové.

Michaela Káčerková je výraznou osobností mladé generace. Obor hra na varhany vystudovala na Pražské konzervatoři, HAMU v Praze a na Vysoké hudební škole Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v Lipsku. Úspěšně se zúčastnila řady mezinárodních soutěží a mistrovských interpretačních kurzů. Jako sólistka vystoupila v České republice, Rakousku, Itálii, Francii, Velké Británii, USA a Japonsku.