Památky

Home » O městě » Památky

Tvrz

Tvrz je považována za nejstarší hlineckou stavbu. První písemné zmínky pochází z roku 1413. Od roku 1547 sloužila nějaký čas jako královská celnice. V roce 1874 zde bylo nalezeno 400 českých grošů z období Václava III.

Ježdíkův dům

Ježdíkův dům je významnou stavbou v Hlinsku. Vybudován byl v roce 1904 pod vedením V. Fialy. Sgrafita, která ho zdobí, jsou tvorbou M. Alše a znázorňují Jiřího z Poděbrad společně s vítězstvím Hlineckých nad Švédy.

Radnice

Radnice byla postavena v roce 1598 jako dřevěná stavba. V letech 1788 - 92 byla přebudována do barokního stylu. Do dnešní podoby byla upravena v roce 1850. Přestavbu projektoval stavitel Václav Sitta. Věž nad vchodem pochází z roku 1839. V současné době v radnici sídlí Městský úřad Hlinsko a nachází se zde obřadní síň, využívaná k pořádání svateb a každoročnímu předávání maturitních vysvědčení. Radnici naleznete na Poděbradově náměstí s kašnou.

Betlém

Betlém je historická čtvrť roubených domků drobných městských řemeslníků, které byly postaveny v polovině 18. století. V rekonstruovaných domech naleznete expozice bydlení a dílny tehdejších obyvatel. Prohlídky jsou doplňovány různými tématicky zaměřenými výstavami, které se zabývají např. drátenictvím, hrnčířstvím, lidovými oděvy apod. Mezi roubenými chalupami najdete prodejnu upomínkových předmětů a prodejnu keramiky a bylinek.

Kostel Narození Panny Marie

Kostel Narození Panny Marie je barokní stavba vybudovaná v letech 1730-45 stavitelem Donátem Morazzim na místě původního kostela, ze kterého zůstala zachována pouze věž. Největší pýchou kostela je křtitelnice z roku 1628.

 Husův sbor

Husův sbor Církve československé husitské byl vystavěn v letech 1925-26 a až o patnáct let později zde bylo otevřeno kolumbárium.