Expozice masopustu otevřena

Home » Archiv aktualit » Expozice masopustu otevřena

Datum vydání: 8. 11. 2012

Stálá Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2012 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, byla ve čtvrtek 18. 10. slavnostně otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. 

Domek č.p. 362 zaplnily fotografie a originály některých typických masek z hlineckých masopustních obchůzek. Stálá výstava bude tak po celý rok připomínat tento jev lidové kultury. Expozice vznikla díky podpoře Ministerstva kultury, Pardubického kraje a Města Hlinska. Masky pro expozici věnovaly obecní úřady z Hamrů, Studnice, Vortové a Sbor dobrovolných hasičů z Hlinska – Blatna. Vernisáže se, mimo jiných význačných osobností, zúčastnili zástupci Ministerstva kultury: ředitelka odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová a tajemník pro záležitosti UNESCO Mgr. Michal Beneš, CSc.

Kromě vystavených exponátů nabízí domek č.p. 362 prostory k promítání dokumentů a  pro vytvoření dokumentačního centra věnovaného masopustním obchůzkám na Hlinecku. Expozici doplňuje herna a výtvarná dílna pro děti. „Připravujeme speciální pořady pro děti a mládež, které budou využívat samotnou výstavu k pořádání interaktivních programů,“ doplňuje Ilona Vojancová, autorka scénáře masopustní expozice.  Stálá Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka je návštěvníkům přístupná od pátku 19. 10. denně mimo pondělí podle aktuální otevírací doby.

Objekty

Expozice masopustu otevřena