Program Masopust držíme byl velmi úspěšný

Home » Archiv aktualit » Program Masopust držíme byl velmi úspěšný

Datum vydání: 1. 3. 2013

Od 5. února do 28. února jsme v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku připravili program pro mateřské, základní i střední školy s názvem Masopust držíme. Jeho cílem bylo přiblížit zajímavou formou tradiční masopustní obchůzky, kdy – samozřejmě – největší pozornost byla věnována masopustním obchůzkám z Hlinecka.

Program pro všechny věkové skupiny začínal v Expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, kde se děti, z výkladu uzpůsobeného jejich věku, dozvěděly spoustu zajímavých informací. Žáci základních a středních škol dále pracovali s pracovními listy a hledali odpovědi na otázky přímo v masopustní expozici. Žákům středních škol byl navíc promítnut i krátký dokument přibližující průběh masopustních obchůzek.

Pro děti z mateřských školek a prvního stupně základních škol jsme připravili výtvarnou dílnu. V rámci této části programu, který se odehrával v nově zrekonstruovaném domě č. p. 178, se děti učily taneček turků, vyrobily si jednoduchou loutku znázorňující některou z tradičních masek a vyzkoušely si obchůzku. Každá skupina si navíc odnesla další materiály pro práci ve škole. Potěšilo nás, že se tento program setkal se zájmem škol z celého Pardubického kraje, zúčastnilo se ho téměř 500 dětí. Bohužel, mezi účastníky nebyla ani jedna hlinecká škola. Tak možná příští rok, protože tento program bude patřit ke stálé nabídce SLS Vysočina.

Ilona Vojancová

Objekty

Soubor lidových staveb Vysočina - Hlinsko-Betlém