Co nového ve stálé galerii Malířů Hlinecka?

Home » Archiv aktualit » Co nového ve stálé galerii Malířů Hlinecka?

Datum vydání: 9. 7. 2016

V letošním roce si připomínáme 110. výročí od narození akademického malíře Rudolfa Hanycha, jehož tvorbu si připomeneme i v hlinecké městské galerii dvaceti čtyřmi obrazy, které laskavě zapůjčily dcery autora. Zastoupena jsou i Hanychova díla ze sbírky galerie.

Rudolf Hanych se narodil 11. dubna 1906 ve Svratce v zemědělské rodině. Pocházel ze známého dnes již neexistujícího Hanychova statku na náměstí číslo 11. Po absolvování obecné školy ve Svratce, navštěvoval Hospodářskou školu v Hlinsku, vyučil se kolářem, sedlářem a brašnářem. Od dětství rád maloval. V roce 1928 začal studovat na UMPRUM v Praze u prof. Arnošta Hofbauera, od roku 1931 studoval na AVU u prof. Otakara Nejedlého. Studia ukončil v roce 1935.

Do smrti své matky v roce 1945 hospodařil na rodinném statku, poté se věnoval již jen malířství. Po celý život se sedláckou vytrvalostí a houževnatostí podával pravdivé svědectví o krajině Vysočiny. Svůj kraj dokonale znal, nesčetněkrát ho prošel a maloval nejraději v plenéru. Motivy nacházel v nejbližším okolí Svratky a Kameniček, později zajížděl i do vzdálenějších míst Vysočiny a Horácka. Svratecku zůstal věrný životem i tvorbou. Lze o něm říci, že je v pravém slova smyslu „malířem Vysočiny.“

Malířovo obsáhlé dílo se uzavřelo v požehnaném věku 88 let. Zemřel 28. března 1994.

Expozice je otevřena souběžně s výstavou Antonína Mánesa.

Jana Vašková, MMG Hlinsko

Objekty